Пореден успех за учениците от ПМГ „Васил Друмев“ !
В навечерието на Деня на народните будители се проведе Шестият Национален ученически конкурс за историческа памет „Будител“. Мероприятията бяха организирани от Регионално управление на образованието – Варна и Първа езикова гимназия – Варна, и са част от Националния календар за изяви по интереси на децата и учениците за учебната 2022/2023 година.
Из „ Възрожденският полет на духа и мечтата за национално освобождение“
Времето не спира своя ход. Ден след ден, година след година се пробуждат вярата и надеждата. Изправя ръст една мечта. Мечтата за свободна и независима България. Като малкото семенце, намерило благодатна почва, тя расте, напоявана с кръвта на хайдути, опълченци, обикновени селяни, млади и стари, българи. Наследници на оня монах, пръв събрал в една малка книжчица цялата голяма, велика и възкръсваща от пепелищата България...
България, която и днес, столетия след своя пръв будител, е изправена пред предизвикателствата на световната криза, на близката до нас война, но и на бездуховенството и апатията. И точно днес, точно сега, ни е нужен, до болка ни е нужен един нов Паисий. Да ни вдъхне отново кураж, да събуди позаспалата ни гордост и да влее сила в безсилно отпуснатите ни рамене...И застанали заедно, един до друг, да потърсим в себе си, в ума и сърцето си него – новия наш пръв будител…
О, Паисий, къде си днес отново да запалиш своята свещица?...
Андриан Ангелов Панев – IX в
Из „Възрожденският полет на духа на обикновените хора и мечтата за национално освобождение“
Ролята на обикновените хора по времето на освобождението е огромна. Те са тези, които започват да събуждат България. Те са тези, които се борят и загиват за свободата ѝ. Те са тези, които я освобождават. Хора, които изпитват обич, хора, които отстояват позицията си и хора, които защитават това, което обичат- това са българите.
Възрожденският дух е породен от желанието на народа за знание; знание за собствения си произход. Тогава всичко идва на мястото си- започнати са националните освободителни движения, заедно с тях- Възраждането. Тогава в кръвта на закрилниците започва да тече страданието, а то отвежда до готовността за героизъм, защото „Див глог питомно грозде не ражда“ („Чичовци“, Иван Вазов).
Поклон пред непокорните, смели и горди наши деди, запазили и пренесли през вековете идеята за нашата българска свобода!
Кристиана Мирославова Стоянова- IX б
Из „СТАНИ, СТАНИ, ЮНАК БАЛКАНСКИ!“ – ВИК ЗА БОРБАСРЕЩУ ТИРАНИТЕ“
„От днеска нататък българският род
история има и става народ!...“
Рецитирах „Паисий“ на Иван Вазов ясно и отчетливо, на висок глас, изправен като истински български войник, който се кланя на будителите на българския народ и Майка България, а дълбоките кафяви очи на братовчед ми се взираха в мен и попиваха жадно всяка моя дума.
…………………………………………………..
„Народ, който не познава миналото си, няма бъдеще!“ Разбираш ли? – го питах пламенно аз. Разбираш ли?
……………………….
Запомни ли имената на великите за българската история и Майка България личности, Джордж?!
Помни и никога не забравяй Паисий Хилендарски, Софроний Врачански, братя Миладинови, Найден Геров, Георги Раковски, Добри Чинтулов, Петко Р. Славейков, Васил Друмев, Любен Каравелов, Христо Ботев! Защото тези и още много възрожденци отправят онзи гръмък и свещен зов – най-важният за българската нация! Зовът за борба против тирана! Зовът за събуждането на заспалото юначество! И спасението на народ и родина! Защото…място за илюзии и заблуди – няма! Робството е непоносимо! А изходът – един! „Свобода или смърт!“
Симоне Чиприянова - IX в
Категория презентация
Специална награда: Мартин Недев, ПМГ „Васил Друмев“, гр. Велико Търново – Плакет от Държавен архив, гр. Варна
Грамоти за поощрение:
Ирена Мирославова, ПМГ „Васил Друмев“, гр. Велико Търново,
Християн Долчинков, ПМГ „Васил Друмев“, гр. Велико Търново
Класираните ученици и техните ръководители / К. Станчева и Д. Чернева/ ще участват в Национална ученическа конференция „Ода за свободата“–Възрожденският полет на духа и мечтата за национално освобождение“, която ще се проведе в град Варна . Гости и участници в журито са преподаватели от СУ „Св. Климент Охридски“ и ДИУУ-София, Боян Ботйов, Радостина Николова, държавен експерт в МОН.